Kurumsal

  Kitabesi olmayan bu Han Kültür Müdürlüğü’nden bilinen evraklara göre 13.yy Selçuklu eseri olduğu düşünülmektedir. Osmanlı döneminden tadilat kitabesi bina girişinde yer almaktadır. 1880 tarihli Osmanlı ve Rumca alfabesinde yazılmış bu kitabede Merkuroğlu yazdığı bilinmektedir.

  Evliya Çelebi’nin Seyehatnamesi’nde “Pervane Hamamı Batısında Müftü Hanı” diye ifade edilen hanın Yazmacılar Hanı olduğu düşünülebilir.

   Cumhuriyet döneminde özelleşen bu han Gazioğlu Han’ı olarak bilinmektedir. 2010 yılında tekrar kamulaştırılan bu han Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2010-2019 yılları arasında restore edilerek Yap-İşlet-Devret modelinde Özkan GÜNDÜZLÜ ’ye kiralanmıştır.

  Halk arasında içerisinde yazmacılık yapıldığı için neredeyse 50 yıldır Yazmacılar Hanı olarak bilinir.

  Yazmacılar Hanı Butik Otel 9 standart, 4 deluxe, 6 ultra deluxe ve ayrıca 2 vip Sultan odası olarak toplamda 20 oda ve 19 çift kişilik 25 tek kişilik yatak kapasitelidir.

  Ayrıca 700 yıllık tarihi Pervane Hamamında hamam keyfi de ücretsiz misafirlerimizin hizmetine sunulmaktadır.

  Tesisimizde Mescit Bulunmamakta ve Bunun Sebebi Tam Karşımızda 15.Y.Y Beyazıt Eseri Kabe ile Bire Bir Aynı Ebatlarda Kabe-i Mescit Camisi Olması Ve Bu Eşsiz Eserleri Tüm Misafirlerimizin Hissetmelerini İstediğimiz İçindir.

  Tek bir Noktadan Bakarak Tarihte Eskiden Yeniye Görebileceğiniz Tarih Yolculuğuna Gireceğinizden Emin olabilirsiniz.

  Mutfağımızdan  Yöresel lezzetler ve Osmanlı mutfağı yemekleri açık büfe kahvaltı tüm halkımıza misafirlerimize sunulmaktadır.

  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   According to the documents found in the Directorate of culture of this in, which has no inscription, it is though to be a 13.century Seljuk artifact.The inscription of renovations during the Ottoman period is located at the entrance of the building.İt is known that this inscription dated 1880,written in Ottoman and Armenian alphabet,was written by Merkuroğlu.

  Evliya Çelebi’s work travelogue “Pervane Hamam” west of the Mufti Inn is referred to as the Inn Yazmacılar Inn can be considered.This inn,which became special during the Republican periıod,is known as the “Gazioğlu Inn”.This Inn, which was nationalized again in 2010,was restored by the General Directorate of foundations between 2010 and 2019 and leased to Özkan GÜNDÜZLÜ  in the building-transfer model.

  İt has been know as the “Yazmacılar Inn”for almost 50 years because is has been a place of writing among the people.

  Yazmacılar Inn Boutique Hotel has a total capacity of 20 rooms and 41 beds as 9 standard, 4 deluxe, 6 ultra deluxe and also 2 vip Sultan rooms. Local cuisine and Ottoman cuisine are served to our guests at a buffet breakfast. In addition, our guests can enjoy the bath at the 700-year-old old Pervane bath for free.

  TARİHİN BEŞİĞİ TOKAT

  Tokat İstanbul 'dan Sonra En Çok Tarihi Esere Sahip Olan  Şehir olduğunu Biliyor muydunuz ?

  14 Uygarlık Görmüş Ve Bunların Hepsinin Eserlerini Ayakta Görebileceğiniz Tek Eşsiz Şehirdir. Anadolu nun ilk Camisi Garipler Camisiyle başlayıp İlk medresesinde son bulan ve bu arada 30 dan fazla eseri ayakta görebileceğiniz Osmanlı eserlerine yakın tarih olması sebebiyle yeni imiş diyeceğiniz  900 adım da 900 yıllık tarih deyip mütevazilik yaptığımız fakat tokat kalesinin devreye girmesi ile M.Ö. 30  900 adımda 2100 yıllık bir tarihle  açık hava müzesidir rakipleri arasında En büyük olan Osmanlı da Kara gümrük olup 4. büyük ekonomi Selçuklu döneminde 6. büyük ekonomi fakat Cumhuriyet Döneminde kendisini Gizlemiş ve Gerilemiş  Kültür Turizminin  ve Eko turizmin lideri olacak artık (2018 Yılında 66 ürün Tüm Türkiye de ilk 3 e girerek topraklarımızın ne kadar verimli ve lezzetli olduğunu ispatladı topraklarımızdan ne yetişmiş de ilk üç e girmemiş Sınırlarımızın dört bir kenarından ırmaklar lar Geçerek adeta bizi  el üstünde tutmaktadır)

  Selçuk'lu Devletinin Başkenti olan Konya dan Bile Daha Fazla Selçuklu Eserimiz Bulunmaktadır.

  Danişmentli Devletine Başkentlik Yaptık En Çok eseri Tokat ta bulunmaktadır.

  Alevilik de Adeta Merkez Konumundayız Mutlaka Ziyaret Edilmesi Gereken dört Ocağımız Bulunmaktadır Bunlar;

  Kul Himmet (Almus)-Hubyar Sultan(Almus)-Keçeci Dede (Erbaa)-Anşa Bacı (Zile Acısu)

  Mevlevilik de 2. Noktadayız Konya dan Sonra Hazreti Mevlana 2. Ocağını Tokat'a yaptığı Bilinmektedir

  (Hz. Mevlananın "Tokat'a gitmek gerek ,Çünkü Tokat'ta insan ve iklim mutedil" diye övdüğü tek şehirdir.)

  Bunu Bir Dünya ya Tanıtma Vakti Geldi Sizleri de Bu eşsiz güzelliklerle Tanıştırmak için Fırsat verin Bizlere Sizi Misafir Edelim.

  Anlattıklarımızın Fazlasını Bulamazsanız Tokat ta Konaklama sizlere Hediyemiz...